Proč váš život není takový, jaký byste ho chtěli mít?

13. listopadu 2012 v 21:07 | Lucie |  Inspirace

Sestavila jsem několik otázek, na které si můžete odpovědět a zjistit, proč možná nežijete takový život, jaký byste chtěli. Dokážu si představit, že každý z vás, kdo tento článek čte, je v rozdílné životní situaci a řeší různé problémy. Přesto se zkuste kriticky podívat na to, jak žijete a odpovědět, aniž by jste použili odpověď, NE, ale..., NE, protože... Zkrátka odpovězte ANO nebo NE.

 1. Uděláte si čas sami na sebe, někde, kde nejste rušeni ničím a nikým jiným (kde můžete vnímat sami sebe, své myšlenky atd.) každý den, alespoň 15 minut?
 2. Děláte jen činnosti, co vás baví a které vám dávají energii?
 3. Pokud děláte to, čemu se říká "povinnosti", děláte to s radostí a především pro sebe a ne pro ostatní (vaše děti, rodinu atd.)?
 4. Děláte opravdu jen to, co chcete dělat (např. neříkáte ze slušnosti ano něčemu, co vlastně nechcete)?
 5. Dává vám vaše práce energii? Dělá vám radost a cítíte se naplnění? Máte spoustu nápadů, jak se realizovat a do čeho nového se ve vaší práci pustit?
 6. Pokud vlastníte byt, dům či auto, dokážete si připustit představu, že byste někdy mohli být bez nich? Že byste je prodali, pokud byste neměli peníze? A pro ty odvážnější mám ještě jednu variantu: dokážete si představit, že byste někdy o váš byt nebo dům přišli?
 7. Trávíte volný čas vzděláváním se v tom, co vás zajímá a baví?
 8. Plníte si své sny?
 9. Vídáte se s lidmi, kteří vás obohacují a inspirují a máte pocit, že vám dávají energii?
 10. Pochopili jste, že pokud se necítíte dobře, nemůže za to ani váš partner, ani vaše děti, váš šéf, a další osoby, se kterými jste se dostali do konfliktu nebo nedělají to, co byste po nich chtěli?
 11. Jste odpovědní za svá rozhodnutí? To znamená, že pokud něco nedopadne podle vašich představ, neházíte vinu na někoho nebo na něco jiného?
 12. Dokážete (někdy s časovým odstupem) pochopit, že všechny "špatné" věci, které se vám v životě dějí nebo staly jsou tu pro to, aby vás posílily a umíte v nich najít pozitivní smysl? A pro ty odvážnější mám ještě jednu variantu: dokážete být vděční za ty "nejhorší" věci, které vás v životě potkaly?
 13. Umíte ze srdce odpustit sobě i ostatním za cokoliv, co vám udělali?
 14. Uvědomujete si, že máte stejnou šanci na to být ve svém životě šťastní, jako kdokoliv jiný? Že nemusíte dál trpět, ať je vaše momentální situace jakákoliv?
 15. Radujete se z malých věcí a cítíte za něco vděčnost každý den?
 16. Pokud by vás někdo popsal jako krásného, schopného, odvážného, milujícího a chytrého člověka, nedivili byste se tomu?
 17. Uvědomujete si, že když někoho kritizujete, zvyšujete na něj hlas nebo ho ignorujete, že se necítíte dobře?
 18. Uvědomujete si, že všichni lidé okolo vás jsou vaším vlastním zrcadlem? A že jen odráží to, co je uvnitř vás?
 19. Na televizi se nedíváte vůbec nebo ji zapnete jen zřídka a to když je tam nějaký program, který vás obohatí, dodá vám optimismus či inspiraci?
 20. Zdraví vašeho těla je na prvním místě, proto se o vaše tělo staráte, nerujnujete ho kouřením, alkoholem, sladkým či jinými drogami?
 21. Důvěřujete svému životu a nikam ho netlačíte. Nechávate život, aby žil vás. Jste otevřeni pro cokoliv, co se stane. A pokud vám něco přinese nepříjemný pocit, smutek či stres, víte, jak s tím zacházet, abyste byli znovu v pohodě.

Už je vám asi jasné, že čím více NE jste odpověděli, tím více jste vzdáleni životu, který byste si plnými doušky užívali každý den. Takových otázek by samozřejmě mohlo být mnohem víc. Snažila jsem se vybrat z mého pohledu ty nejpodstatnější. Neříkám, že něco je špatné nebo dobré. Že byste něco měli dělat nebo neměli. Všechny otázky jsou spíše k zamyšlení. Nejsou myšleny tak, že pokud si dáte skleničku nebo dvě vína, tak že nemůžete být šťastní. Nebo že pokud se vám něco nepříjemného stane a vy nejste okamžitě schopni v tom vidět pozitiva či pozitivně myslet, že nemůžete být šťastní. Já bych si před třemi lety nejspíš na všechny otázky odpověděla NE. A dnes bych na všechny odpověděla ANO, přitom se to netýká každé situace a momentu v mém životě.

Tak například, nedávno mě někdo zkritizoval za moji práci a mě to zranilo. Přestože mám veškeré zkušenosti a vím, že pokud mě kritika raní, ukazuje mi to místa, na kterých je třeba ještě pracovat, že zranit mě může jen to, čemu sama o sobě věřím, byla jsem z toho dva dny smutná. Zkártka jsem se vrátila do starých kolejí a dva dny jsem byla na ty lidi naštvaná. Ale po dvou dnech se mi rozsvítilo a zeptala jsem se sama sebe, co to dělám? Vždyť si vůbec neužívám můj život? Neraduju se ze sluníčka, z ostatních lidí, které potkám, neraduju se z toho co dělám. A své negativní myšlenky o těch, co mě kritizovali jsem si sepsala na Pracovní list a udělala jsem si Work™. A samozřejmě se vše otočilo, nejdříve trochu a pak úplně a pár dnů na to jsem chtěla slyšet ještě více kritiky a volala jsem známým, abych se s nima poradila, jak moji práci vylepšit. Hledala jsem řešení na zlepšení a brala danou kritiku jako dar, za který jsem vděčná.

Já sama na sobě "pracuji" stále, téměř každý den. Některé věci se změnily navždy v mém podvědomí a některé se občas vrací. Ale důležité pro mě je, že se změnil můj život a že kdykoliv, kdy na mě osud přichystá nějakou zkoušku, mám nástroj, který můžu použít a vím, že funguje.

Zamyslete se nad tím, kde jste si na mé otázky odpověděli NE a zkuste najít vlastní způsob, jak tohle změnit. Krok po krůčku. Pokud samozřejmě něco změnit opravdu chcete Usmívající se. Jak na to? Žádný univerzální návod není. Můžu s vámi sdílet to, co pomohlo mě a mé zkušenosti, ale nakonec si každý musí najít svoji cestu. Pro mě to byl a je The Work.

Přeji vám hodně odvahy, síly a výdrže na vaší cestě! Pokud vás mohu nějak podpořit, jsem tu pro vás a ráda se od vás něco naučím. Pokud se vám článek líbil, udělá mi radost, když ho budete sdílet! Bude tak více šťastných lidí na naší planetě. A kdo ví, třeba se zrovna inspiruje váš šéf a vytvoří vám tak skvělé pracovní prostředí.

A nakonec fotka z Kostariky, z mé cesty za sebepoznáním! Smějící se

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama